XXIII Edycja Konkursu Historycznego im. mjra Marka Gajewskiego „Losy żołnierza i dzieje oręża polskiego w latach 1887 – 1922. O niepodległość i granice Rzeczpospolitej”

Paweł Kocierz, uczeń klasy 3gm Szkoły Podstawowej nr 5 w Nysie w dniach 7 – 9 czerwca 2018 r. reprezentował nasze województwo - jako jeden z dwóch uczniów z Opolszczyzny - na etapie centralnym XXIII edycji Konkursu Historycznego im. mjra Marka Gajewskiego „Losy żołnierza i dzieje oręża polskiego w latach 1887 – 1922. O Niepodległość i granice Rzeczpospolitej”. W tym roku patronat narodowy nad konkursem w stulecie odzyskania niepodległości objął prezydent Rzeczypospolitej Polskiej Andrzej Duda.

Zawody centralne rozpoczęły się od uroczystego przywitania uczestników i opiekunów przez Dyrektora Muzeum Wojska Polskiego oraz organizatorów konkursu. Kolejnym punktem programu było zwiedzanie Muzeum Wojska Polskiego, a po nim przyszedł czas na zmagania konkursowe. Uczestnicy rywalizowali w czterech konkurencjach: eksponat muzealny, broń i barwa, historia oręża polskiego w sztuce oraz geografia militarna. W tym czasie opiekunowie udali się do Belwederu, gdzie miało spotkanie z Ministrem Edukacji Narodowej i Mazowieckim Kuratorem Oświaty, podczas którego wręczone zostały podziękowania.

Drugi dzień pobytu w stolicy rozpoczął się od złożenia wiązanek i kwiatów przez organizatorów i uczestników na płycie Grobu Nieznanego Żołnierza. Po uroczystości w Warszawie zawodnicy zwiedzali Centrum Szkolenia Żandarmerii Wojskowej w Mińsku Mazowieckim i tam też rywalizowali w konkurencji zabytki i obiekty historyczne. W dalszej części programu zaplanowano zwiedzanie 23 Bazy Lotnictwa Taktycznego i 2 Grupy Poszukiwawczo – Ratowniczej w Mińsku Mazowieckim.

W trzecim, ostatnim dniu etapu centralnego konkursu miała miejsce uroczystość wręczenia dyplomów i nagród Laureatom Konkursu w Muzeum Kolekcji im. Jana Pawła II – Galerii Porczyńskich w Warszawie. Uroczystość uświetnił występ chóru reprezentacyjnego Wojska Polskiego. W ogólnej klasyfikacji konkursu na poziomie szkół gimnazjalnych Paweł uplasował się w dziesiątce najlepszych uczniów w kraju, zajmując doskonałe 8. miejsce.

Opiekunem merytorycznym Pawła jest nauczycielka historii Anna Krupa.

Opracowała: Anna Krupa