Turniej „Muzealne historie” zorganizowany przez Muzeum Powiatowe w Nysie w ramach obchodów 120. rocznicy działalności muzealnej w Nysie

W ramach współpracy z Muzeum Powiatowym w Nysie uczniowie klas: II ga, II ge, II gj, III gm i III gn wzięli udział w konkursie „Muzealne historie”. Okazją do jego organizacji była obchodzona w tym roku 120. rocznica działalności muzealnej w Nysie. Konkurs był adresowany do uczniów klas siódmych, gimnazjów i szkół ponadgimnazjalnych powiatu nyskiego. W dniu 19 października 2017 r. w siedzibie Muzeum Powiatowego w Nysie rozegrane zostały eliminacje, w ramach których uczniowie rozwiązywali test. Tematyka konkursu dotyczyła historii Pałacu Biskupiego oraz działalności nyskiego Muzeum, począwszy od powołanego do życia w 1897 r. Towarzystwa Sztuk i Starożytności aż po obecnie funkcjonującą placówkę. Ponadto młodzież musiała wykazać się wiedzą dotyczącą wybranych obiektów muzealnych – obrazów: „Judyta z głową Holofernesa” Lucasa Cranacha Starszego, „Wnętrze izby wiejskiej” Pietera Aertsena, „Portret Marianny Orańskiej” Jana Baptista van der Hulsta, a także rzeźby „Apollo i Dafne”, szklanki św. Jadwigi i średniowiecznych kości do gry.

W wyniku eliminacji przeprowadzonych w dniu 19 października do finału zakwalifikowało się pięcioro naszych uczniów: Dominika Derka, Michał Derka, Joanna Kocierz, Paweł Kocierz, i Roksana Prochot. W dniu 28 października 2017 r. rozegrany został finał turnieju. Tym razem uczniowie odpowiadali na wylosowane przez siebie pytania. W pierwszej rundzie każdy z uczestników udzielił dwóch odpowiedzi. Do drugiego etapu rywalizacji awansowało troje uczniów, którzy odpowiadali bezbłędnie, w tym nasi uczniowie – Joanna Kocierz i Michał Derka. Po podsumowaniu wszystkich odpowiedzi tytuł zwyciężczyni turnieju „Muzealne historie” przypadł Joannie Kocierz z klasy II ga, przygotowanej do udziału w konkursie przez nauczycielkę historii, Annę Krupę, a drugie miejsce zajął Michał Derka z klasy II ge.

Dzięki udziałowi w konkursie młodzież poszerzyła wiedzę na temat małej ojczyzny i historii miejsca, w którym mieszka, a także miała okazję do kształtowania postawy lokalnego patriotyzmu.

Opracowała: Anna Krupa