Dzień Ziemi

W dniach 24.04 – 9.05.2018 r. w Szkole Podstawowej nr 5 w Nysie, w budynku przy ulicy Chodowieckiego odbywały się obchody Dnia Ziemi. W szkole pojawiły się gazetki, plakaty i różne dodatkowe informacje związane z tematem tegorocznego Dnia Ziemi, jakim jest zanieczyszczenie środowiska plastikowymi odpadami. Ponadto w szkole zajęliśmy się problemem zanieczyszczenia hałasem, a także postanowiliśmy zwrócić uwagę naszych uczniów na okazy przyrodnicze znajdujące się w budynku szkolnym i jego otoczeniu.

W ramach Dnia Ziemi każda klasa otrzymała zestaw zadań do wykonania. Zadania te zarówno sprawdzały wiedzę teoretyczną, jak i wymagały umiejętności plastycznych, technicznych oraz nieszablonowego myślenia i analitycznego spojrzenia .

Zadania dla klas:

• PYTANIA – uczniowie odpowiadali na 15 pytań zawartych w karcie pracy; pytania dotyczyły informacji zaprezentowanych na korytarzach szkolnych oraz na specjalnych karteczkach ukrytych w gabinetach lekcyjnych dostępnych tylko przez 1 dzień w szkole.
  • Uczniowie tworzyli DOWOLNY PRZEDMIOT użytkowy albo ozdobny z materiałów odpadowych ( butelek, puszek, opakowań, papieru itp.).
  • Uczniowie mieli wykonać ZDJĘCIE lub nakręć krótki film przedstawiający interesujące albo śmieszne zjawisko przyrodnicze lub jakiś żywy okaz przyrody. Zdjęcia i filmy mogły być wykonywane tylko na terenie szkoły (budynek + otoczenie).
  • METAPLAN – uczniowie tworzyli metaplan na jeden z trzech podanych tematów: „Czy nasza szkoła jest ekologiczna?”, „Czy moja rodzina jest ekologiczna?”, „ Czy ja postępuję ekologicznie?”.
  • ZAGADKA LOGICZNA „KLIMATYCZNI W AKCJI” .
  • ZADANIE DODATKOWE: „RYSUNEK SATYRYCZNY” – uczniowie wykonywali rysunek satyryczny, który przedstawiał jeden z problemów ekologicznych współczesnego świata.

Każde zadanie było oceniane. W sumie można było zdobyć 160 punktów. Najwięcej punktów otrzymała klasa 3ga (127,5 pkt) oraz 3gj (123,5 pkt). Gratulujemy!

Największym powodzeniem cieszyło się zadanie RYSUNEK SATYRYCZNY, a po nim PYTANIA i ZAGADKA LOGICZNA. Najmniej uczniów zdecydowało się na wykonanie zdjęcia obiektu przyrodniczego znajdującego się w otoczeniu szkoły.

Duże wrażenie zrobiły prace wykonane z materiałów odpadowych. Na uwagę zasługuje lampa wykonana z jednorazowych łyżeczek, której autorką jest Oliwia Ogórka z klasy 3gm oraz oryginalny świecznik na bazie butelki szklanej wykonany z malutkich skrawków świeczek autorstwa Julii Białek i Mai Andrzejewskiej z klasy 7a.Ciekawy pomysł miała Julia Podsiadło z klasy 3gj, która ze zużytych okładek na zeszyty i podręczniki wykonała planszę do gry w warcaby, a czarne i białe nakrętki po napojach wykorzystała jako pionki do gry. Śliczne ozdoby w kształcie kwiatów z kubków po jogurcie i papieru wykonała Sylwia Gaweł z klasy 2ga. Sowa wykonana z nakrętek to z kolei interesujący pomysł Kingi Konopelskiej z klasy 3ga.

Ciekawe zdjęcia prezentujące przyrodę naszej szkoły wykonały Kinga Konopelska i  Kornelia Ziubryniewicz z klasy 3ga.

Dziękuję wszystkim uczniom, którzy się zaangażowali w obchody Dnia Ziemi. Zaskoczyliście mnie ilością prac, które dostałam oraz różnorodnością sposobów rozwiązania poszczególnych zadań. Jesteście kreatywni, pracowici i ambitni. GRATULUJĘ WAM!

Obchody Dnia Ziemi są okazją do zastanowienia się nad problemami naszej planety. Kształtują postawy proekologiczne oraz budują świadomość ekologiczną młodych ludzi. Pamiętajmy o naszej Ziemi każdego dnia, a nie tylko z okazji Dnia Ziemi.

PRACE KONKURSOWE UCZNIÓW:

Maja Andrzejewska i Julia Białek kl. 7a:

Kinga Konopelska kl. 3ga:

Oliwia Ogórka kl. 3gm:

Julia Podsiadło kl. 3gj:

Sylwia Gaweł kl. 2ga:

Kornelia Ziubryniewicz i Kinga Konopelska kl. 3 ga:

Opracowała: Beata Cholewczuk