Nyscy Odyseusze wyruszają na podbój Ameryki

26.Ogólnoposki Finał Odysei Umysłu po raz kolejny obrodził w sukcesy nyskich Odyseuszy. Konkurs odbywał się w dniach 01.04 – 02.04 w Pomorskim Parku Naukowo-Technologicznym w Gdyni. Wśród 220 drużyn z całej Polski znalazły się dwie ekipy reprezentujące Gimnazjum nr 1 w Nysie. Oba zespoły wykazały się ponadprzeciętną kreatywnością, niestandardowym myśleniem i pomysłowością, prezentując spektakle, nad którymi pracowały od października oraz zmagając się z tzw. problemami spontanicznymi.

Do Finałów Światowych zakwalifikowała się drużyna absolwentów w składzie: Gabriela Fiołek, Adam Jarząbek, Stanisław Narloch, Mateusz Palzer, Katarzyna Paterek i Weronika Zalasińska. Trenerkami drużyny są Agnieszka i Karolina Jarząbek.

Awans do Finałów Światowych zapewniła nyskim Odyseuszom Nagroda Ranatra Fusca przyznawana za wybitną kreatywność. Jest to najwyższe wyróżnienie w tym konkursie, którego zdobycie wiąże się z awansem do następnego etapu, bez względu na wynik. Odyseusze skonstruowali urządzenie zamieniające różne rodzaje światła w efekty dźwiękowe oraz przerobili stare stacje dyskietek w taki sposób, by wygrywały melodię znanej kołysanki. Warto dodać, że przyznano tylko dwie takie nagrody.

Wyróżniona została również jedna z trenerek drużyny – Agnieszka Jarząbek, która otrzymała Nagrodę im. Profesor Józefy Sołowiej. Nagroda przyznawana jest od 2010 roku trenerom, którzy – oprócz wzorowej opieki nad swoimi drużynami – z własnej woli w wyjątkowy sposób przyczyniają się do rozwoju Odysei Umysłu w Polsce.

Nyscy Odyseusze już po raz drugi będą reprezentować Polskę w Finałach Światowych: podobny sukces odnieśli dwa lata temu.

Tegoroczny finał odbędzie się w dniach 23 - 28 maja w Michigan State University w Stanach Zjednoczonych. Weźmie w niej udział ponad 800 drużyn z całego świata.


Galeria fotografii


Opracowały: Agnieszka Jarząbek