Charytatywny Piknik Jedynki „Dla Mateusza”

Tegoroczny Piknik Jedynki przebiegał pod hasłem „W kolorach Indii”. Wydarzenie to zamknęło cykl koncertów i imprez szkolnych, z których dochód przeznaczono na leczenie Mateusza Palzera, ucznia klasy 3 Gimnazjum nr 1 w Nysie, chorego na czerniaka złośliwego. W tym roku patronat honorowy nad Piknikiem objął pan Andrzej Buła, Marszałek Województwa Opolskiego. Na otwarcie imprezy przybyli zaproszeni goście: w imieniu Marszałka Województwa Opolskiego - pani Izabela Damboń-Kandziora, burmistrz Nysy Kordian Kolbiarz, wiceburmistrz Nysy Piotr Bobak, dyrektor Gminnego Zarządu Oświaty Adam Fujarczuk.

Jak co roku organizatorzy zapewnili wszystkim wiele atrakcji. Piknik rozpoczął występ gościa z Indii „Da Singh RP aka Dj Raj” oraz Kaliny Duwadzińskiej, tancerki Bollywood z „Mohini Dance Group” z Warszawy. Kulminacyjnym punktem występów było sypanie kolorów Holi.

Oprócz egzotycznych gości na scenie wystąpiły również zespoły wokalno-instrumentalne: KALIBER, CHROMOSOM X i DIFFERENT z Ośrodka Kultury i Rekreacji w Paczkowie oraz grupa taneczna DNA z Wytwórni Działań Kreatywnych w Nysie pod kierunkiem pani Laury Kropińskiej.

Podczas Pikniku uczestnicy mogli korzystać z kawiarenki serwującej domowe wypieki, ciepłe i zimne napoje oraz z baru sałatkowego. Raczyli się również tostami, goframi, owocowymi galaretkami, słodkimi deserami, a także daniami z grilla.

Sporej rozrywki dostarczyła uczestnikom zabawa fantowa, podczas której mogli wygrać atrakcyjne nagrody. Pierwszą nagrodę - rower, ufundowany przez sklep LUKIMOTO pana Grzegorza Jarosińskiego, wygrała Żaneta Żurawska, uczennica Szkoły Podstawowej nr 5 w Nysie.

W tym roku podczas Pikniku gościliśmy uczniów szkół podstawowych oraz dzieci z przedszkoli, które miały okazję obejrzeć spektakl przygotowany przez Szkolny Teatr „Fatamorgana” zatytułowany „Baśń o Rycerzu bez Konia”, jak również wziąć udział w wielu atrakcjach zorganizowanych specjalnie dla nich, takich jak.: malowanie twarzy i tatuaży artystycznych z henny, zabawy na dmuchanych zjeżdżalniach i w zamku, konkurs malowania kredą na asfalcie, zabawy i rozgrywki sportowe, poszukiwanie skarbów „Mistrz mapy”, zabawy intelektualny „Kraina Łamigłowy”, teatrzyk kukiełkowy w języku angielskim, animacje taneczne dla małych i dużych.

Wspaniałą atrakcję przygotowała pani Aleksandra Nędza z Punktu EuroIndia Polska działającego przy Państwowej Wyższej Szkole Zawodowej w Nysie. Dzieci mogły dowiedzieć się sporo o kulturze Indii, nauczyć się pisać swoje imiona w języku hindi oraz poznać tajniki ubierania ‘Sari’ - tradycyjnego stroju noszonego przez kobiety w Indiach.

Uczniowie wzięli również udział w bardzo ciekawych pokazach chemicznych, przygotowanych i przeprowadzonych przez Szkolne Koło Chemiczne, jak również zabawach z klockami lego oraz w pokazie programowania na wesoło.

Gimnazjaliści uczestniczyli w spotkaniu pt. „Jak ambitne podejście do studiów pozwala zwiedzić za darmo Mediolan, Londyn, czy Mumbai oraz poznać ludzi z całego świata”. Wykład poprowadziła pani Milena Bogucka, absolwentka Gimnazjum nr 1, laureatka wielu konkursów, stypendystka Ministra Nauki i Szkolnictwa Wyższego, mająca w perspektywie praktyki w Londynie oraz półroczną wymianę na Tajwanie.

O godzinie 12.00 odbył się happening „Przestańmy biec”, podczas którego młodzi ludzie trzymali hasła promujące ideę Pat. Uczennica Zespołu Szkół Ekonomicznych klasy policyjnej odczytała Odezwę Społeczności Pat, zapraszając tym samym do ogólnopolskiego zrywu wzmocnienia twórczej profilaktyki. Tak jak w całym kraju, wszyscy zebrani przez 60 sekund wybijali wspólnie "gest wolnych serc” - serc wolnych od uzależnień, przemocy i obojętności na drugiego człowieka. Serc pięknych i zdrowych, w trosce o zdrowie fizyczne i społeczne. Serc silnych i pomocnych innym. Serc pokoleń. Serc ludzi, którzy mogą różnić się od siebie, ale potrafią działać wspólnie, by chronić dzieci i młodzież przed uzależnieniami. W happeningu udział wzięli między innymi Komendant Powiatowy Policji w Nysie. Piotr Smoleń oraz I Zastępca Komendanta Powiatowego Policji mł. insp. Piotr Tarapata. W trakcie happeningu młodzież mogła zobaczyć pokaz ratowników z Państwowej Wyższej Szkoły Zawodowej w Nysie, tresurę psa policyjnego, pojeździć kładami i motorami oraz dać się zakuć w kajdanki.

Na zakończenie Pikniku przeprowadzono aukcje na rzecz Mateusza Palzera, podczas której wylicytowano piłkę nożną BVB z certyfikatem i podpisem Jakuba Błaszczykowskiego, koszulkę z podpisem Bartosza Kurka, koszulkę z podpisami polskiej reprezentacji skoczków narciarskich.

Wszyscy uczestnicy byli pod wrażeniem bardzo przyjaznej atmosfery panującej szkole. Liczymy na to, że nasi milusińscy odwiedzą nas również w przyszłym roku.

Gorąco dziękujemy gościom, sponsorom, organizatorom i wszystkim, którzy przyczynili się do organizacji Pikniku Jedynki.


Galeria fotografii


Opracował: Józef Pańczyszyn